All Junior Cert Irish posts
  • avatar image

    Irish Grammar (Lessons) SryanBruen

    Since now I know how important Irish grammar is, now I post daily lessons on a grammar topic. I am not posting this for me, I am posting this for everybody who is learning Irish and finds Irish grammar very hard or tricky. This thread will make your Irish much more accurate allowing you to get full marks easily. All Irish grammar related questions go here also if you have any.

    1. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite (Past Tense)

      • Add a ‘h’ to the start of the verb unless it begins with L, N, R or Sc.

      • Add a d’ before the verb if it starts with a vowel.

      • Add a d’ AND a ‘h’ in the verb if it begins with an ‘f’.

      • Use the word ‘Ar’ and a ‘h’ to form questions.

      • Make sure to drop the d’ in question form.

      • To write in negative use Níor and a ‘h’.

      • Form a negative question by using ‘nár’ instead of ‘ar’.

      For the "we" form of the verb, you add "eamar" if it's slender or "amar" if it's broad and it's a one syllable verb. However, for a two syllable verb, you add "íomar" if it's slender or "aíomar" if it's broad.

      Examples

      Fan (To stay)

      D'fhan mé

      D'fhan tú

      D'fhan sé / sí

      D'fhanamar

      D'fhan sibh

      D'fhan siad

      Ceannaigh - To buy

      Cheannaigh mé

      Cheannaigh tú

      Cheannaigh sé / sí

      Cheannaíomar

      Cheannaigh sibh

      Cheannaigh siad

    2. avatar image

      SryanBruen

      I meant to also say before this:

      If it's a two syllable verb, you drop the ending. Endings could include

      - igh (e.g. Mínigh)

      - aigh (e.g. Ceannaigh)

      - i (e.g. Inis)

      You do this in other tenses, not the Aimsir Chaite (except for the "we" form).

    3. avatar image

      Aisling1998

      This is so helpful, thanks!!

    4. avatar image

      kingkarpe

      this is really helpful.. can you add the other tenses as well :)

    5. avatar image

      SryanBruen

      I will kingkarpe but I add one grammar topic daily. A rule always to remember about Irish is "Caol le caol, leathan le leathan" - very important!

    6. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Láithreach (Present Tense)

      • To form a question, you use “An” and add an úrú instead of “Ar”.

      • To form a negative question, you use “Nach”.

      • To form the negative sentence, you use “Ní” and add a ‘h’.

      • Form the present tense by using the endings below.

      An Chéad Réimniú (The first declension)

      Caol (Slender)

      Mé - eann

      Tú - eann

      Sé / sí - eann

      Muid / sinn - imid

      Sibh - eann

      Siad - eann

      Leathan (Broad)

      Mé - ann

      Tú - ann

      Sé / sí - ann

      Muid / sinn - aimid

      Sibh - ann

      Siad - ann

      An Dara Réimniú (The second declension)

      Caol (Slender)

      Mé - íonn

      Tú - íonn

      Sé / sí - íonn

      Muid / sinn - ímid

      Sibh - íonn

      Siad - íonn

      Leathan (Broad)

      Mé - aíonn

      Tú - aíonn

      Sé / sí - aíonn

      Muid / sinn - aímid

      Sibh - aímid

      Siad - aímid

    7. avatar image

      SryanBruen

      Oh correction sorry

      An Chéad Réimniú

      Caol

      Mé - im

      Leathan

      Mé - aim

      An Dara Réimniú

      Caol

      Mé - ím

      Leathan

      Mé - aím

      Sorry about that!

    8. avatar image

      SryanBruen

      Examples

      Múin - To teach

      Múinim

      Múineann tú

      Múineann sé / sí

      Múinimid

      Múineann sibh

      Múineann siad

      Éirigh - To rise / get up

      Éirím

      Éiríonn tú

      Éiríonn sé / sí

      Éirímid

      Éiríonn sibh

      Éiríonn siad

      Notice you do not put in the pronouns "mé" agus "muid / sinn" in this tense.

    9. avatar image

      SryanBruen

      Remember that to tell if a verb is caol nó leathan depends on the last vowel in the verb.

      Múin is a caol (slender) verb because "i" is the last vowel.

      If a verb is caol, the last vowel is either "e" or "i".

      If a verb is leathan, the last vowel is either "a", "o" "u".

      You need to know these basic rules just to conjugate verbs.

    10. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Fháistineach (Future Tense)

      • To form a question, you use the word “An” and add an úrú.

      • To form a negative question, you use the word “Nach”.

      • To form the negative sentence, you use “Ní” and add a ‘h’.

      • Form the future tense by using the endings below.

      An Chéad Réimniú

      Caol

      Mé - fidh

      Tú - fidh

      Sé / sí - fidh

      Muid / sinn - fimid

      Sibh - fidh

      Siad - fidh

      Leathan

      Mé - faidh

      Tú - faidh

      Sé / sí - faidh

      Muid / sinn - faimid

      Sibh - faidh

      Siad - faidh

      An Dara Réimniú

      Caol

      Mé - eoidh

      Tú - eoidh

      Sé / sí - eoidh

      Muid / sinn - eoimid

      Sibh - eoidh

      Siad - eoidh

      Leathan

      Mé - óidh

      Tú - óidh

      Sé / sí - óidh

      Muid / sinn - óimid

      Sibh - óidh

      Siad - óidh

    11. avatar image

      SryanBruen

      Examples

      Fág - To leave

      Fágfaidh mé

      Fágfaidh tú

      Fágfaidh sé / sí

      Fágfaimid

      Fágfaidh sibh

      Fágfaidh siad

      Inis - To tell

      Inseoidh mé

      Inseoidh tú

      Inseoidh sé / sí

      Inseoimid

      Inseoidh sibh

      Inseoidh siad

    12. avatar image

      SryanBruen

      So remember it like this for the pronouns you do not add after the conjugation of the verb in the tenses

      Aimsir Chaite: Ní "muid / sinn"

      Aimsir Láithreach: Ní "mé" agus "muid / sinn"

      Aimsir Fháistineach: Ní "muid / sinn"

    13. avatar image

      kingkarpe

      SryanBruen can you do the modh caoinealach tense as well :)

    14. avatar image

      SryanBruen

      I will be doing that tense tomorrow

    15. avatar image

      SryanBruen

      Unless you want more than 1 lesson in a day?

    16. avatar image

      SryanBruen

      Modh Coinníollach (Conditional Mood)

      • To form a question, you use the word “An” and add an úrú.

      • To form a negative question, you use the word “Nach”.

      • To form the negative sentence, you use “Ní” and add a ‘h’.

      • Like the past tense, you add a ‘h’ after the consonant at the beginning of the verb.

      • If the verb begins with a vowel, you add a d’ instead.

      • If the verb begins with an ‘f’, you add a ‘h’ and a d’.

      • Do not say the pronouns “mé”, “tú”, “muid” or “siad” in this tense.

      • Form the conditional mood by using the endings below:

      An Chéad Réimniú

      Caol

      Mé - finn

      Tú - feá

      Sé / sí - feadh

      Muid / sinn - fimis

      Sibh - feadh

      Siad - fidís

      Leathan

      Mé - fainn

      Tú - fá

      Sé / sí - fadh

      Muid / sinn - faimis

      Sibh - fadh

      Siad - faidís

      An Dara Réimniú

      Caol

      Mé - eoinn

      Tú - eofá

      Sé / sí - eodh

      Muid / sinn - eoimis

      Sibh - eodh

      Siad - eoidís

      Leathan

      Mé - óinn

      Tú - ófá

      Sé / sí - ódh

      Muid / sinn - óimis

      Sibh - ódh

      Siad - óidís

    17. avatar image

      SryanBruen

      Examples

      Ól - To drink

      D'ólfainn

      D'ólfá

      D'ólfadh sé / sí

      D'ólfaimis

      D'olfadh sibh

      D'olfaidís

      Imir - To play

      D'imreoinn

      D'imreofá

      D'imreodh sé / sí

      D'imreoimis

      D'imreodh sibh

      D'imreoidís

    18. avatar image

      SryanBruen

      "Go" in Irish cannot be translated literally but it frequently translates as either "That" or "To". For example,

      Ó áit go háit - From place TO place

      Tá súil agam go bhfuil tú i mbarr na sláinte - I hope THAT you are in the best of health

      When putting two verbs like the one above in a sentence in Irish, you have to say "Go" (That) even though you can say the sentence without "That" in English. You just have to I'm afraid, there's no way out of it.

      This article, "Go" varies by tense also.

      Aimsir Chaite: "Gur" + 'h' (e.g. gur bhagair - That threatened)

      Aimsir Láithreach: "Go" + úrú (e.g. go gcríochnaíonn - That finishes)

      Aimsir Fháistineach: "Go" + úrú (e.g. go bhfágfaidh - That will leave)

      Modh Coinníollach: "Go" + úrú (e.g. go bhféadfadh - That could)

    19. avatar image

      SryanBruen

      Also, if it's a negative, you do not use "Gur" nó "Go", you use "Nár" (Aimsir Chaite) nó "Nach" (every other tense).

    20. avatar image

      atracey8864

      Thanks a mill

    21. avatar image

      SryanBruen

      For emotions, in Irish, you say the feeling is "on" you. For example,

      Tá bron orm - I am sad but literally means "Sadness is on me".

      Tá sceithimíní orm - I am excited but literally means "Excitement is on me".

      This goes for all emotions and feelings.

      So the formation for this kind of sentence is,

      Bí + mothúcháin + ar (orm, ort, air, uirthi etc)

    22. avatar image

      SryanBruen

      Here's the different prepositional pronouns for phrases like this ^

      Orm - On me

      Ort - On you

      Air - On him

      Uirthi - On her

      Orainn - On us

      Oraibh - On you (plural)

      Orthu - On them

    23. avatar image

      SryanBruen

      There is no verb for the English verb, "To have" in Irish. However, we use a special idiomatic expression in Irish that you take as it means "To have". If you want to say the verb "To have" in Irish, then you say the object is "at you". For example,

      Tá leabhar agam - I have a book but literally means a book is at me

      Tá cara nua agam - I have a new friend but literally means a new friend is at me.

      Again you can change the tense of Bí to change the tense of "To have".

      Bhí oíche mhaith agam - I had a good night but literally means a good night was at me.

      Beidh an-craic agat - You will have great crack but literally means very crack will be at you.

      Sometimes on rare occasions though, you use "Ar" instead of "Ag" in the Aimsir Chaite - though most of the time you will use "Ag" so I wouldn't worry about this.

      Here's the prepositional pronouns for phrases like this ^

      Agam - At me

      Agat - At you

      Aige - At him

      Aici - At her

      Againn - At us

      Agaibh - At you (plural)

      Acu - At them

    24. avatar image

      SryanBruen

      Here's a more complicated sentence using this and the grammar of "Go" which you already learnt here.

      Cheap mé go mbeinn oíche mhaith agam - I thought that I would have a good night

      ^ Notice the conditional mood used here

    25. avatar image

      SryanBruen

      Also there is no verbal noun for "To have" in Irish. Verbal nouns are words like singing, doing, playing etc. Since there is no verbal noun, we take the tense as the verbal noun. So for example,

      Bhí oíche mhaith againn - We had a good night; but it could also mean "We were having a good night"

      Tá oíche mhaith agat - You have a good night; but it could also mean "You are having a good night"

      Do you get me?

    26. avatar image

      SryanBruen

      The verb for "To listen" in Irish is Éist le. And even though in English you say "I listen TO", in Irish you say "I listen WITH". For example,

      D'éist mé leis an raidió ar maidin - I listened to the radio this morning

      Éistim le mo cheol gach lá - I listen to my music everyday

      Remember also that whenever you use "le" (With) in contexts like these unless there's possession like "my" or "your", you use "leis".

    27. avatar image

      SryanBruen

      An Aidiacht Shealbhach (The Possessive Adjective)

      Consain (nouns beginning with consonants)

      Mo (+h) - My

      Do (+h) - Your

      A (+h) - His

      A - Her

      Ár (+ úrú) - Our

      Bhur (+ úrú) - Your (plural)

      A (+ úrú) - Their

      Mo leabhar - My book (do not add a 'h' with L, N, R, Sc)

      Mo pheann - My pen

      Ár bpinn luaidhe - Our pencils

      Gúta (nouns starting with vowels)

      Mo (M')

      Do (D')

      A - stays the same (his)

      A (+h) - her

      Ár (+n-)

      Bhur (+n-)

      A (+n-) - Their

      M'athair - My father

      D'airgead - Your money

      Bhur n-iníonacha - Your daughters

    28. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite: Saorbhriathar (Past tense: Free verb)

      The saorbhriathar is used when an action has been done but you don't know or state who did it.

      Tugadh soláistí saor dom - I was given free refreshments (see how you don't say who gave you them?)

      These are the endings the saorbhriathar takes in the Aimsir Chaite:

      An Chéad Réimniú

      Caol - eadh

      Leathan - adh

      An Dara Réimniú

      Caol - íodh

      Leathan - aíodh

      Itheadh an cáca a d'fhág mo mháthair ar an mbord - The cake that my mother left on the table was eaten

      ^ Do you get the gist of the saorbhriathar and when to use it?

    29. avatar image

      SryanBruen

      When saying you're telling a story to someone you use the verb "Inis" - To tell. However, in most other cases, you use the irregular verb, "Abair" - To say even if in English you're saying "Tell" or "Told" or "Will tell" etc. For example,

      Ná habair aon bréaga - Never tell no lies (notice Abair?)

      D'inis mé an scéal do mo thuismitheoirí - I told the story to my parents (notice Inis?)

      Dúirt mé an príomhoide faoin thimpiste - I told the principal about the accident (notice Abair?)

    30. avatar image

      SryanBruen

      When saying "Was", in the Aimsir Chaite, you use the verb "Bhí". It is an irregular verb and unfortunately has to be learnt off by heart.

      Bhí mé - I was

      Bhí tú - You were

      Bhí sé / sí - He / she was

      Bhíomar / Bhí muid - We were

      Bhí sibh - You were

      Bhí siad - They were

      However, you use a whole different word to say the negative, question form and "that was". In these cases, you use "Raibh" instead.

      Ní raibh mé - I wasn't

      Ní raibh tú - You weren't

      Ní raibh sé / sí - He / she wasn't

      Ní raibh muid - We weren't

      Ní raibh sibh - You weren't

      Ní raibh siad - They weren't

      Cheap mé go raibh mé - I thought that I was - Notice

      An raibh tú anseo? - Were you here? - Notice

    31. avatar image

      SryanBruen

      There are two verbs for "To think" in Irish. Ceap and Smaoinigh. However, there's a difference between them and because of this, you cannot use whichever one you want in a situation using the verb "To think" in Irish.

      Ceap is more of a "vague" type of "think". A good example is

      Cheap mé go raibh tú sa teach - I thought that you were in the house

      However, Smaoinigh is more of "to think of something".

      Smaoinigh mé ar chleas - I thought of an idea

    32. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite Diúltach (Past Tense Negative)

      Remember that to make a negative regular verb in the past tense, you simply add "Níor" and a "h" to the verb.

      Níor chaith mé - I didn't lose

      Níor líon mé - I didn't fill

      However, irregular verbs are different. 5 of the irregular verbs in the Aimsir Chaite have rules like the regular verbs whilst the other 6 have to be learnt off by heart. These 6 are the following

      Abair - Ní dúirt (it is irregular, because it is not "Níor" nó "h")

      Bí - Ní raibh

      Feic - Ní fhaca

      Faigh - Ní bhfuair

      Déan - Ní dhearna

      Téigh - Ní dheachaigh

      You just have to know these I'm afraid! See the other irregular verbs have regular negative forms.

      Clois - Níor chuala

      Tar - Níor tháinig

      Ith - Níor ith

      Tabhair - Níor thug

      Beir - Níor rug

      You also use these negative forms (the 6 irregular ones) when you say "Go".

      For example,

      You do not say, go bhí - X

      But you say, go raibh - ✓

    33. avatar image

      SryanBruen

      Níor chaill mé - I didn't lose** (correction)

    34. avatar image

      SryanBruen

      In Irish, if you want to say "had to" something, you say "Bhí ar" + "verbal noun form".

      So

      Bhí orm dul - I had to go

      Bhí orm imeacht - I had to leave

      You can also use

      B'éigean do

      B'éigean dom dul - I had to go / chase

      If you want to say "have to" (present tense) or "must" in Irish, then you say

      Caithfidh + pronoun + verbal noun form

      Caithfidh mé a rá - I must say

      Caithfidh mé a dhéanamh - I must do

    35. avatar image

      SryanBruen

      Am I making Irish grammar any easier for anybody? I hope I am

    36. avatar image

      SryanBruen

      Though there isn't an official name I know of for this, let's call it the Perfect Infinitive (which I saw somewhere that named this thing that). The Perfect Infinitive in English is when you say "To be ______" (something) like To be done, To be seen etc.

      In Irish, you form this by

      Le + verbal noun form of verb

      Le dul - To be going

      Le feiceáil - To be seen

      Le déanamh - To be done

      Full sentence example: Tá an téama seo go soiléir le feiceáil sa dán seo - This time is clearly to be seen in this poem

      Easy?

    37. avatar image

      SryanBruen

      "This"

      An + object + seo

      An leabhar seo - This book

      An lá seo - This day

      An teilifís seo - This TV

      "These"

      Na + object + seo

      Na leabhair seo - These books

      Na fadhbanna seo - These problems

      Notice the difference?

    38. avatar image

      SryanBruen

      "That" + object

      An + object + sin

      An lá sin - That day

      An cluiche sin - That game

      "That" + verb

      Go + verb conjugated (gur in the Aimsir Chaite) (make sure you add a séimhiú in the Aimsir Chaite and add an eclipsis to every other tense)

      Gur tharraing mé - That I pulled

      Go bhfeicfidh mé - That I will see

    39. avatar image

      SryanBruen

      The difference between Tar éis and in dhiadh / ina dhiaidh.

      Tar éis is normally seen at the beginning of a sentence that uses "after". It is also used in the clock to represent "past".

      Tá sé ceathrú tar éis a deich - It is quarter past ten

      Tar éis sin, thosaigh mé ag éisteacht le mo iPod - After that, I started listening to my iPod

      However, ina dhiaidh is used in cases were you say "after" at the end of a sentence.

      Sroich mé ina dhiaidh tamaill - I arrived after a while

      Like you would NEVER say, tar éis tamaill (even if it's at the start of a sentence). You always move "after a while" to the end of a sentence even if in English you're saying "after a while" first.

    40. avatar image

      SryanBruen

      There are two different To be's in Irish in the present tense (not counting "Is" - The Copula), "Tá" agus "Bíonn".

      Bíonn is the continuous present tense so like:

      Bíonn ranganna againn gach maidin - We have classes every morning

      Bíonn scoil agam gach Luain - I have school every Monday

      However, Tá is used in most other situations.

      Táim ar scoil - I am at school

      Tá sé te - It is hot

      Never use "Tá" with gach something that relates to time. For example, you use it in these situations

      Tá gach leathanach marcáilte - Every page is marked (see the difference?)

    41. avatar image

      SryanBruen

      And correction on saying the verbal noun for To have.

      Tá oíche mhaith agat - You have a good night (but it CANNOT also mean "You are having a good night")

      Instead, you change Tá to Bíonn (because it's continuous and you learnt the difference between Tá and Bíonn above ^).

      Bíonn oíche mhaith agat - You are having a good night

    42. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Láithreach: Saorbhriathar (Present tense: Free verb)

      The saorbhriathar is used when an action is being done but you don't know or state who did it.

      Deirtear linn faoin ábhar in Alt 2 - We are told about the subject in paragraph 2

      These are the endings the saorbhriathar takes in the Aimsir Láithreach:

      An Chéad Réimniú

      Caol - tear

      Leathan - tar

      An Dara Réimniú

      Caol - ítear

      Leathan - aítear

    43. avatar image

      Elisha447

      Hi could u please put these verbs into the past present future and mc please?? Can (to sing) buail , failigh , deisigh, inis , gleas(to dress) bailigh , feach, eist and codail?? Please if u don't mind these are my homework and I don't understand them!!

    44. avatar image

      SryanBruen

      Chan mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Chanamar

      Canaim

      Canann tú / sé / sí / sibh / siad

      Canaimid

      Canfaidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Canfaimid

      Canfainn

      Canfá

      Canfadh sé / sí

      Canfaimis

      Canfadh sibh

      Canfaidís

    45. avatar image

      SryanBruen

      First two are Aimsir Chaite, the next three are Aimsir Láithreach, the next two are Aimsir Fháistineach, the next six are Modh Coinníollach (I forgot to name the tenses above ^, which I will do now in other verbs)

    46. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Bhuail mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Bhuaileamar

      Aimsir Láithreach:

      Buailim

      Buaileann tú / sé / sí / sibh / siad

      Buailimid

      Aimsir Fháistineach:

      Buailfidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Buailfimid

      Modh Coinníollach:

      Buailfinn

      Buailfeá

      Buailfeadh sé / sí

      Buailfimis

      Buailfeadh sibh

      Buailfidís

    47. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      D'fhailigh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      D'fhailaíomar

      Aimsir Láithreach:

      Failaím

      Failaíonn tú / sé / sí / sibh / siad

      Failaímid

      Aimsir Fháistineach:

      Failóidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Failóimid

      Modh Coinníollach:

      Failóinn

      Failófá

      Failódh sé / sí

      Failóimis

      Failódh sibh

      Failóidís

    48. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Dheisigh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Dheisíomar

      Aimsir Láithreach:

      Deisím

      Deisíonn tú / sé / sí / sibh / siad

      Deisímid

      Aimsir Fháistineach:

      Deiseoidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Deiseoimid

      Modh Coinníollach:

      Deiseoinn

      Deiseofá

      Deiseodh sé / sí

      Deiseoimis

      Deiseodh sibh

      Deiseoidís

    49. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      D'inis mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      D'insíomar

      Aimsir Láithreach:

      Insím

      Insíonn tú / sé / sí / sibh / siad

      Insímid

      Aimsir Fháistineach:

      Inseoidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Inseoimid

      Modh Coinníollach:

      Inseoinn

      Inseofá

      Inseodh sé / sí

      Inseoimis

      Inseodh sbh

      Inseoidís

    50. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Ghleas mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Ghleasamar

      Aimsir Láithreach:

      Gleasaim

      Gleasann tú / sé / sí / sibh / siad

      Gleasaimid

      Aimsir Fháistineach:

      Gleasfaidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Gleanfaimid

      Modh Coinníollach:

      Gleasfainn

      Gleasfá

      Gleasfadh sé / sí

      Gleasfaimis

      Gleasfadh sibh

      Gleasfaidís

    51. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Bhailigh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Bhailíomar

      Aimsir Láithreach:

      Bailím

      Bailíonn tú / sé / sí / sibh / siad

      Bailímid

      Aimsir Fháistineach:

      Baileoidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Baileoimid

      Modh Coinníollach:

      Baileoinn

      Baileofá

      Baileodh sé / sí

      Baileoimis

      Baileodh sibh

      Baileoidís

    52. avatar image

      SryanBruen

      Oh dammit hahaha sorry I did a mistake on all the Modh Coinníollach ones, add in a 'h' and a d' where you can! Like Baileoidís was meant to be Bhaileoidís. Sorry haha.

    53. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      D'fhéach mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      D'fhéachamar

      Aimsir Láithreach:

      Féachaim

      Féachann tú / sé / sí / sibh / siad

      Féachaimid

      Aimsir Fháistineach:

      Féachfaidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Féachfaimid

      Modh Coinníollach:

      D'fhéachfainn

      D'fhéachfá

      D'fhéachfadh sé / sí

      D'fhéachfaimis

      D'fhéachfadh sibh

      D'fhéachfaidís

    54. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      D'éist mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      D'éisteamar

      Aimsir Láithreach:

      Éistim

      Éisteann tú / sé / sí / sibh / siad

      Éistimid

      Aimsir Fháistineach:

      Éistfidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Éistfimid

      Modh Coinníollach:

      D'éistfinn

      D'éistfeá

      D'éistfeadh sé / sí

      D'éistfimis

      D'éistfeadh sibh

      D'éistfidís

    55. avatar image

      Elisha447

      Thanks so much!! Just eist and codail aswell if u don't mind! Thank you!'

    56. avatar image

      Elisha447

      Oh sorry u just posted it. Thanks so much again :)

    57. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Chodail mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Chodlaíomar

      Aimsir Láithreach:

      Codlaím

      Codlaíonn tú / sé / sí / sibh / siad

      Codlaímid

      Aimsir Fháistineach:

      Codlóidh mé / tú / sé / sí / sibh / siad

      Codlóimid

      Modh Coinníollach:

      Chodlóinn

      Chodlófá

      Chodlódh sé / sí

      Chodlóimis

      Chodlódh sibh

      Chodlóidís

    58. avatar image

      SryanBruen

      There are two MAIN ways of saying "To want" in Irish.

      You say either,

      Teastaigh + ó

      Bí + ag iarraidh

      Theastaigh uaim dul go dtí an siopa - I wanted to go to the shop

      Ní raibh mé ag iarraidh a deireadh é - I didn't want it to end

      There is no difference really between them of when to use them. It is better off learning phrases like these though ^ because at least then, you don't have a chance of using the wrong To want.

      If you use the Teastaigh + ó one here's the prepositional pronouns you choose from

      Uaim (Also means "Alliteration")

      Uait

      Uaidh

      Uaithi

      Uainn

      Uaibh

      Uathu

      When conjugation for the Aimsir Láithreach, do not get confused with saying "Teastaím uaim" - That's incorrect! It's actually Teastaíonn uaim (so you only have to do one conjugation for this verb in the tense when saying "To want").

      Teastaíonn uaim - I want

      Teastaíonn uainn - We want

      ^ See?

    59. avatar image

      SryanBruen

      There are two different forms of "If" in Irish, Má agus Dá. There is a simple rule of when to use either.

      Má is followed by any verb that is in the Aimsir Chaite, Láithreach agus Fháistineach.

      However,

      Dá is followed by any verb that is in the Modh Coinníollach.

      Má tiocfaidh sé go ndeanfaidh mé an rud ansin - If he will come, I will do the thing then

      Dá thiocfá go mbeinn áthas orm ansin - If you would come, then I would be happy

      ^ See the difference?

    60. avatar image

      Elisha447

      Can you put the 11 irregular verbs in past present future and mc please? Just the he/she/ye/they part! Please :)

    61. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Chaite:

      Bhí sé / sí

      Bhíomar

      Bhí sibh

      Bhí siad

      Ní raibh

      An raibh

      Bhíothas

      Aimsir Láithreach:

      Tá sé / sí; Bíonn sé / sí

      Táimid; Bímid

      Tá sibh; Bíonn sibh

      Tá siad; Bíonn siad

      Níl

      An bhfuil / An mbíonn

      Táthar / Bítear

      Aimsir Fháistineach:

      Beidh sé / sí

      Beimid

      Beidh sibh

      Beidh siad

      Ní bheidh

      An mbeidh

      Beifear

      Modh Coinníollach:

      Bheadh sé / sí

      Bheimis

      Bheadh sibh

      Bheidís

      Ní bheadh / bheimis / bheidís etc

      An mbeadh / mbeimis / mbeidís etc

      Bheifí

      Verbal noun form: Ag bheith

    62. avatar image

      SryanBruen

      Abair

      Aimsir Chaite:

      Dúirt sé / sí

      Dúramar

      Dúirt sibh

      Dúirt siad

      Ní dúirt

      An ndúirt

      Dúradh

      Aimsir Láithreach:

      Deireann sé / sí

      Deirimid

      Deireann sibh

      Deireann siad

      Ní deirim

      An ndeireann / ndeirimid etc

      Deirtear

      Aimsir Fháistineach:

      Déarfaidh sé / sí

      Déarfaimid

      Déarfaidh sibh

      Déarfaidh siad

      Ní déarfaidh

      An ndéarfaidh

      Déarfar

      Modh Coinníollach:

      Déarfadh sé / sí

      Déarfaimis

      Déarfadh sibh

      Déarfaidís

      Ní déarfadh / déarfaimis / déarfaidís etc

      An ndéarfadh / ndéarfaimis / ndéarfaidís etc

      Déarfaí

      Verbal noun form: Ag rá

    63. avatar image

      SryanBruen

      You can actually see the verbs here

      http://studycentral.weebly.com/irish/na-briathra-neamhrialta-irregular-verbs

      Though there are a couple of typos and mistakes that they made. I am sure with your knowledge of the tenses, you will recognise them! Like how it says "éarfimis sé" - when it's supposed to say "déarfadh sé" - easy mistake to correct because it's the same as the "sí" and "sibh" conjugation form.

    64. avatar image

      SryanBruen

      "But"

      Ach

      Chuaigh mé go dtí an siopa inné ach níor cheannaigh mé aon rud - I went to the shop yesterday but I didn't buy anything

      "Only"

      Ní + verb + ach

      Ní raibh mé sásta ach inné - I was only satisfied yesterday

      Níor cheannaigh mé ach mar dúirt tú dom - I only went because you told me to

    65. avatar image

      SryanBruen

      Remember your synthetic pronouns!

      When the pronoun (subject pronoun - if you want me to be more specific) is conjoined into the verb and appears as one word, this is called a synthetic form.

      Aimsir Chaite: Ní "muid"

      Aimsir Láithreach: Ní "mé" agus "muid" (Although it is sometimes okay to say the verb with mé after it, for example, Tá mé (which can be also Táim)

      Aimsir Fháistineach: Ní "muid"

      Modh Coinníollach: Ní "mé", "tú", "muid" agus "siad"

      Examples

      Ithim - I eat

      Cheannaíomar - We bought

      Déanfaimid - We will make

      Thiocfainn - I would come

    66. avatar image

      SryanBruen

      A common mistake that I have seen in many litreacha is the fact that students tend to say "Dom" instead of "Chugam". Here is a big difference as an example between the two:

      Scríobh tú dom - You wrote FOR me

      Scríobh tú chugam - You wrote TO me

      ^ Though Dom also means "To me", in this case, it doesn't and you MUST use Chugam instead.

      Scríobh litir chugam go luath - Write TO me soon

      ^ Another example

    67. avatar image

      SryanBruen

      With the help of prepositions, Cuir can have many different verb meanings. In this case, I will discuss three different verbs it can translate as. Firstly, without a preposition, it is the verb To put:

      Chuir mé mo chuid éadaí scoile orm - I put my school clothes on

      With the preposition "ar" and the word "glao" / "glaoch" OR "fios", it becomes the verb To call (Glaoigh is also perfectly acceptable for To call instead of this if you like):

      Chuir sé fios ar an otharcharr - He called the ambulance

      Chuir mé glaoch ar mo chairde inné - I called my friends yesterday

      Ghlaoigh mé ar mo chairde inné - I called my friends yesterday

      ^ See no difference between using Glaoigh or Cuir?

      There is no verb for "To scare" in Irish but we use the phrase "To put fear on something / someone" to make the verb To scare. So for example,

      Chuir mé eagla ar mo dheartháir inniu - I scared my brother today (literally "I put fear on my brother today")

    68. avatar image

      SryanBruen

      There are three translations for "Before" in Irish. These are Sula, Sular or Roimh - technically 2 translations since Sular is much like Sula.

      Roimh is used before nouns.

      Bhí eagla orm roimh an mbean sí - I was afraid of the banshee (notice the noun "an mbean"?)

      Sula / Sular is used before verbs.

      Bhí an turas eitleáin fada sular sroich mé ag Málaga - The plane journey was long before I arrived at Málaga (notice the verb "sroich")

      The difference between Sula and Sular meanwhile is:

      Sula is used before verbs in the Aimsir Láithreach, Aimsir Fháistineach agus Modh Coinníollach.

      Sular is used before verbs in the Aimsir Chaite.

      This came up on my mock for Q3 B on paper 1, so make sure you know this!

    69. avatar image

      SryanBruen

      There are four different forms of "except" in Irish and the literal translations may give you an indication here of when to use each.

      ach amháin (go) - "but alone(that)"

      cé is moite de/go - "who is exception of/that"

      diomaite de - "apart from"

      seachas - "besides"

      The most you'd probably use is "Seachas".

      Thug mé mo leabhair na scoile abhaile seachas mo leabhar stair - I brought all my school books except History

      ^ For example

    70. avatar image

      SryanBruen

      To say the verb "To visit" in Irish, we say "give a visit on". So the verb is technically,

      Tabhair + cuairt + ar

      For example,

      Thug mé cuairt ar pháirc uisce - I visited a waterpark

      Tugaim cuairt ar Bhaile Átha Cliath gach lá - I visit Dublin every day

      Tabharfaidh mé cuairt ort amárach - I will visit you tomorrow

    71. avatar image

      SryanBruen

      I will start now telling you times when you use a "séimhiú" or "úrú".

      You use a séimhiú after "go dtí an", of course the usual exceptions apply.

      Chuaigh mé go dtí an chistin - I went to the kitchen

      Rachaidh mé go dtí an siopa - I will go to the shop

      You use an "úrú" after "go" (not "gur" in the Aimsir Chaite though which you use a 'h' (séimhiú).

      Dúradh liom go gcuireadh mé ar shínteáin - I was told that I was put on a stretcher

      Tá súil agam go bhfuil tú i mbarr na sláinte - I hope that you are in the best of health (bhfuil is its own word anyways but if it were used in other situations than after "go", "a" or "an", it would be just "fuil" - so it is considered an úrú ("bh" is the úrú for 'f').

    72. avatar image

      SryanBruen

      When forming questions and saying "what _____ (a noun)", you do not use Cad nó céard. Instead you use Cén (literally "Which"). When saying "what and a noun together" in Irish, you always use Cén.

      Cén comhairle? - What advice?

      Cén post? - What job?

      Cén aimsir? - What weather?

      Cén siopa? - What shop?

      I think you get the point. I could go on forever with loads of examples.

    73. avatar image

      SryanBruen

      When saying "never" in Irish, you use the negative form of the verb. You can't just say for example:

      Thiocfaidís riamh - They would never come

      The correct way of saying it is actually

      Ní thiocfaidís riamh

      It is a small silly mistake that loads of students make but remember that I am trying to help you keep your grammar as accurate as possible so you don't lose marks on inaccurate grammar on your exam.

    74. avatar image

      SryanBruen

      A very silly and confusing mistake that I have seen also is the fact that some people use "Ag rince" instead of "Ag damhsa".

      They both mean "dancing" but there's one difference.

      Ag rince = IRISH dancing

      Ag damhsa = Dancing (in general)

      This mistake annoys me and I just had to distinguish between these two similar verbal nouns.

    75. avatar image

      SryanBruen

      In English to emphasise words, we tend to raise our voice (e.g. HE isn't to blame). In Irish we do not do this. Instead we use special emphatic forms of the subject pronouns (mé, tú, sé, sí etc). These are the emphatic pronouns:

      Mise - I

      Tusa - You

      Seisean - He

      Síse - She

      Muidne / Sinne - We

      Sibhse - You (plural)

      Siadsan - They

      More examples

      I WILL NOT GO - Ní rachaidh mise

      They will never LEAVE ME ALONE AGAIN - Ní fhágfaidh siad riamh mise i m'aonar arís

      MY NAME is - Is mise...

      ^ See the difference?

    76. avatar image

      SryanBruen

      The days of the week appear in two forms in Irish with either the article "an" or the word "Dé" preceding them.

      The article "an" is used when simply listing the days:

      An Luan - Monday

      An Mháirt - Tuesday

      Inniu an Chéadaoin - Today is Wednesday

      An Chéadaoin ina dhiaidh sin - The following Wednesday

      The word "Dé" is used when referring to (on) a specific day of the week.

      Dé Luain seo chugainn - Next Monday

      Tráthnóna Dé Céadaoin - On Wednesday evening

      Oíche Dé Máirt - On Tuesday night

    77. avatar image

      SryanBruen

      To say "Last" in Irish as in time (months, days, years), you generally use "Seo caite":

      An bhliain seo caite - Last year

      An Lúnasa seo caite - Last August

      Dé Máirt seo caite - Last Tuesday

      An tseachtain seo caite - Last week

      An exception is Last night which instead of "An oíche seo caite" (which is incorrect), you use the word "Aréir".

      Tháinig mé abhaile aréir - I came home last night

      When saying "Next" in Irish as in time, you generally use "Seo chugainn"

      An bhliain seo chugainn - Next year

      Tá mo Theastas Sóisearach agam an Mheitheamh seo chugainn - I have my Junior Cert next June

      Dé Céadaoin seo chugainn - Next Wednesday

      Rachaidh mé ann an tseachtain seo chugainn - I will go there next week

    78. avatar image

      jewelmary2016

      hi I was wondering if u could send me verbs in present and future and that is changed into past tense thanks in advance

    79. avatar image

      SryanBruen

      Though Irish does not have any infinitives, there is this form of the verb called the Imperative. This is used when you tell someone to do something. For example,

      Dún an doras! - Shut the door!

      Tóg an leabhar! - Pick up the book!

      Éist leis an cheol! - Listen to the music!

      Taispeáin dom an pictiúr - Show me the picture

      However, this is only for when you tell one person to do something. I will go over the imperative another day when you tell more than one person to do something.

    80. avatar image

      Bella416866

      Are you going to continue these lessons after the junior cert. I find these very helpful.

    81. avatar image

      SryanBruen

      Yes I am Bella and I am glad that you find them very helpful.

    82. avatar image

      SryanBruen

      When saying "you have hair", you do not say "Tá gruaig rua agam" etc. You instead use the preposition "ar".

      Tá gruaig rua orm - I have red hair

      Tá gruaig dhubh ort - You have black hair

      Tá gruaig dhonn air - He has brown hair

      Tá gruaig fhionn uirthi - She has blonde / fair hair

      So you literally say, "the hair is on you".

      Formation:

      Tá + gruaig + gruaig dath + ar

    83. avatar image

      SryanBruen

      Aimsir Fháistineach: Saorbhriathar (Future tense: Free verb)

      The saorbhriathar is used when an action will be done but you don't know or state who will do it.

      Goidfear na cácaí ón bácús - The bakery's cakes will be stolen

      These are the endings the saorbhriathar takes in the Aimsir Fháistineach:

      An Chéad Réimniú

      Caol - fear

      Leathan - far

      An Dara Réimniú

      Caol - eofar

      Leathan - ófar

      Imreofar an cluiche - The game will be played

    84. avatar image

      SryanBruen

      Whether it's a noun, adjective or verb, you never add a séimhiú onto the word if the preposition before it is:

      - Le

      - Ag

      - As

      - Chuig

      However, you put in a séimhiú on the following word if it's preceded by the following prepositions:

      - Ar

      - De

      - Do

      - Faoi

      - Ó

      - Trí

      - Thar

      - Roimh

      - Den

      - Don

      - Sa

    85. avatar image

      SryanBruen

      You add an úrú on the word following a preposition if the preposition is:

      - Ag an

      - As an

      - Chuig an

      - Leis an

      - Ar an

      - Faoin

      - Ón

      - Tríd an

      - Thar an

      - Roimh an

      - I

    86. avatar image

      SryanBruen

      To say you work as something like "I am a teacher" or "you are a vet" etc, you DO NOT use "Tá nó Bíonn". Instead, you use "Is" - which is called The Copula. You also use these pronouns which some are slightly different than the normal ones you come across.

      These are called Direct Object Pronouns.

      Thú

      É

      Í

      Muid / sinn

      Sibh

      Iad

      Is fear gnó é - He is a business man

      Is dalta bunscoile í - She is a primary school student

      Is dochtúir é mo dheartháir - My brother is a doctor

      Is múinteoir mé - I am a teacher

      Is dalta í is fearr - She is the best student

      As can be seen on the last example, the Copula is also used in situations of using the Superlative Adjective (Best, Worst, Nicest etc).

    87. avatar image

      SryanBruen

      Sorry correction Is í an dalta is fearr sa scoil - She is the best student

      Always put the pronoun before "an" if it appears in a sentence.

    88. avatar image

      SryanBruen

      The Aimsir Ghnáthchaite (Habitual past tense) is a tense used for situations where you use the two modal verbs, "would" and "used to". Like the other tenses, the rules depend on the number of syllables in the verb as well as caol nó leathan.

      For two syllable verbs, do not forget to take off the ending or "i" nó "ai" etc before putting on the ending for the tense.

      An Chéad Réimniú

      Caol

      Mé - inn

      Tú - teá

      Sé / sí / muid / sibh - eadh

      Siad - idís

      Leathan

      Mé - ainn

      Tú - tá

      Sé / sí / muid / sibh - adh

      Siad - aidís

      An Dara Réimniú

      Caol

      Mé - ínn

      Tú - íteá

      Sé / sí / muid / sibh - íodh

      Siad - ídís

      Leathan

      Mé - aínn

      Tú - aíteá

      Sé / sí / muid / sibh - aíodh

      Siad - aídís

      You also add the 'h' and d' where possible - just like the Aimsir Chaite and Modh Coinníollach. However, the Ghnáthchaite differs from the Aimsir Chaite in terms of these rules because:

      - You use "An" instead of "Ar" for questions.

      - You use "Nach" instead of "Nár" for negative questions.

      - You use "Ní" instead of "Níor" for negative sentences.

      In this tense, you only use the pronouns, Sé / sí / muid / sibh.

      D'imrínn - I would play / I used to play

      D'insínn - I would tell / I used to tell

      D'fhanadh - I would stay / I used to stay

      I could go on and on with examples but you get the point?

    89. avatar image

      SryanBruen

      Correction

      D'fhanadh sé / sí / muid / sibh - He/she/we/you would stay/used to stay

    90. avatar image

      SryanBruen

      BUMP

    91. avatar image

      Elisha447

      Do you have any sentences for briathar saor? That could be used in a. Timpiste story please :)

    92. avatar image

      SryanBruen

      Elisha they can be found here

      https://www.studyclix.ie/Discuss/Junior-Cert-Irish/irish-phrases

    93. avatar image

      SryanBruen

      When using the verb "Abair" in any tense, make sure you use the preposition "Le" and NOT "Do".

      Dúradh liom - I was told

      Deirtear linn - We are told

      Dúirt tú liom - You said to me

      And so on...

    94. avatar image

      SryanBruen

      When you think in Irish you should be using phrases and grammar like these to help you translate sentences. DO NOT TRANSLATE from Irish into English like this:

      I have a book

      Tá mé ag leabhar - This means NOTHING but if you take literally, you are saying "I am at a book".

      Think of phrases like:

      I love him - Tá grá agam dó - literally means "Love is at me for him" or "I have love for him"

      I scared - Chuir mé eagla ar - literally means "I put fear on"

      Once you think in Irish, translating sentences will get easier and easier.

    95. avatar image

      SryanBruen

      It took me some time to think in Irish, so do not feel that you should give up!

    96. avatar image

      A-123St

      Is tar éis tamaill really never used? I remember encountering that phrase so many times in primary school :/

    97. avatar image

      SryanBruen

      Sorry it is "rarely" used, not "never used". I have encountered it before but I have seen ina dhiaidh tamaill much more commonly.

    98. avatar image

      SryanBruen

      Remember guys that accurate grammar is extremely important in Irish. Like 40 of the 50 marks for your ceapadóireacht go for accurate grammar! This is why I created this thread and tá súil agam go mbeidh sibh go maith amárach ar do scrúdú!

    99. avatar image

      whitneyima

      thank you so much for all your help

    100. avatar image

      SryanBruen

      You're very welcome whitneyima. When should I continue with this thread guys?

    101. avatar image

      Bella416866

      I think you should continue it next september but when ever you like

    102. avatar image

      SryanBruen

      What is the difference between Tóg and Gabh?

      Tóg = To take away / To take up something

      Gabh = To take hold of something / To catch

      Tóg an leabhar - Take the book

      Gabh mo leithscéal - Excuse me

    103. avatar image

      SryanBruen

      When saying "Of" with a possessive pronoun, this is what you do:

      Noun + Possessive pronoun + Noun in genitive case

      Love of my life - Grá mo shaoil

    104. avatar image

      Amy.gallagher

      What úrú do you add to each letter

    105. avatar image

      SryanBruen

      (Úrú is lower cased here)

      mB

      gC

      nD

      bhF

      nG

      bP

      dT

      n- (all vowels)

    106. avatar image

      stephen035

      What colour is the exam paper if its on a friday evening

    107. avatar image

      SryanBruen

      Excuse me Stephen??

    108. avatar image

      Amy.gallagher

      Thank you.

    109. avatar image

      Amy.gallagher

      Could you please do the irregular verbs in all tenses

    110. avatar image

      SryanBruen

      AIMSIR CHAITE

      Bhí mé / Bhíomar

      Ní raibh

      Go raibh

      An raibh?

      AIMSIR LÁITHREACH

      Táim / Tá / Táimid

      Níl

      Go bhfuil

      An bhfuil?

      AIMSIR GNÁTHLÁITHREACH (continuous present)

      Bím / Bíonn / Bímid

      Níl

      Go mbíonn

      An mbíonn?

      AIMSIR FHÁISTINEACH

      Beidh / Beimid

      Ní bheidh

      Go mbeidh

      An mbeidh?

      MODH COINNÍOLLACH

      Bheinn / Bheifeá / Bheadh sé-sí-sibh / Bheimis / Bheidís

      Ní bheinn

      Go mbeinn / mbeifeá etc

      An mbeinn / mbeifeá etc

    111. avatar image

      SryanBruen

      Abair

      AIMSIR CHAITE

      Dúirt / Dúramar

      Ní dúirt

      Go ndúirt

      An ndúirt?

      AIMSIR LÁITHREACH

      Deirim / Deireann / Deirimid

      Ní deirim

      Go ndeirim

      An ndeirim?

      AIMSIR FHÁISTINEACH

      Déarfaidh / Déarfaimid

      Ní déarfaidh

      Go ndéarfaidh

      An ndéarfaidh

      MODH COINNÍOLLACH

      Déarfinn / Déarfá / Déarfadh sé-sí-sibh / Déarfaimis / Déarfidís

      Ní déarfinn

      Go ndéirfinn / ndéarfá etc

      An ndéarfinn / ndéarfá etc

    112. avatar image

      A.ní Bhraoin

      These notes are fantastic. Very useful and well explained

    113. avatar image

      Amy.gallagher

      Thank you so much this is so helpful

    114. avatar image

      Hamid

      Sorry but i could not find out the rules involving mascline and femine nouns?

    115. avatar image

      SryanBruen

      BUMP

    116. avatar image

      Jozzy

      Very Helpful

    117. avatar image

      Me

      Share files from your computer
      loader